Darmowe konta bankowe, czy jest w nich jakiś haczyk?

Darmowe konta bankowe, czy jest w nich jakiś haczyk?

13 maja, 2018 Off Forsar.pl

Autor: Rafał Morawski

 

W dzisiejszych czasach konsumenci są ostrożni i nieufni. Nie wierzą ślepo w zapewnienia powtarzane w reklamach. Dotyczy to nie tylko dóbr materialnych, ale też usług, takich jak konta bankowe. Coraz częściej słyszy się obietnice prowadzenia darmowego konta. Czy jest to prawda?

 

Konta bankoweSkoro bank chce zarabiać na swoich klientach. to jaki ma interes w oferowaniu produktów bez opłat? To pytania, które nasuwają się same po usłyszeniu sloganu: „konta bez opłat”.

Czy można znaleźć konto bankowe, które jest rzeczywiście darmowe?

Pod ofertą banku oferującego konta bez opłat, często kryją się informacje znacznie bardziej złożone. Często okazuje się, że konto będzie darmowe dopiero po spełnieniu przez klienta odpowiednich warunków. Przykładowo, stanowić je mogą comiesięczna wpłata wynagrodzenia na konto, czy też obowiązek wykonania operacji kartą płatniczą na odpowiednią kwotę. Warunki stawiane przez banki są różne, dlatego też warto przyjrzeć się im dokładniej. Można znaleźć ofertę odpowiadającą comiesięcznej rutynie klienta, dzięki której darmowe konto nie będzie wymagało podejmowania żadnych dodatkowych czynności.

Przed założeniem konta w banku, należy zawsze dowiedzieć się, za co i w jakiej kwocie może pobierać opłaty manipulacyjne. Powinno się także sprawdzić, czy już po podpisaniu umowy, bank ma możliwość zmiany warunków prowadzenia konta. Rachunki oszczędnościowe bez opłat to nie mrzonka, należy być jednak świadomym konsumentem i unikać sytuacji, w których bank może takie opłaty naliczyć.

Opłaty manipulacyjne, na czym banki zarabiają najczęściej?

Banki coraz częściej oferują konta bez opłat. Niestety, nie zawsze w zupełności darmowe. Przygotowywane przez banki oferty zawierają niekiedy kruczki, z których klient zdaje sobie sprawę dopiero podczas korzystania z oferty. Zdarza się, że za prowadzenie konta bank nie pobiera bezpośrednich opłat. Naliczanie są one pod postacią opłat manipulacyjnych za dokonywanie przez klienta konkretnych czynności.

Za co banki pobierają opłaty, skoro nie za prowadzenie konta? Możliwości jest wiele:

  • Opłata za wydanie karty. Standardowa karta jest zwykle bezpłatna, ta z naklejką do płatności zbliżeniowych kosztuje w niektórych bankach nawet 15 zł.
  • Opłata za kartę debetową. Miesięczna płatność wynosząca nawet 7 złotych. Można jej uniknąć po spełnieniu warunków stawianych przez bank. Zwykle jest to odpowiednia ilość transakcji bezgotówkowych.
  • Przelewy internetowe są zwykle darmowe, niemniej banki mogą naliczać opłaty za przelewy natychmiastowe (około 5 złotych). Niekiedy płatne są także przelewy SEPA.
  • Opłacie podlegać mogą także wypłaty z bankomatów i bankomatów za granicą.
  • Należy także uważać na usługi dodatkowe, które bank często dodaje do konta. Mogą to być ubezpieczenia lub dodatkowe ułatwienia. Zdarza się, że dana usługa jest bezpłatna jedynie przez kilka pierwszych miesięcy.

W większości banków, przy spełnieniu określonych warunków i nieposiadaniu dodatkowych usług, konto może być rzeczywiście bezpłatne. Warto znać warunki prowadzenia konta, dzięki czemu uniknie się opłat.

Przykłady kont darmowych – czy pobiera się za nie opłaty?

Konta bez opłat są reklamowane coraz częściej. Banki chcą w ten sposób pozyskać nowych klientów. Kuszą wygodą i możliwością zaoszczędzenia. Należy jednak pamiętać, że niektóre konta są darmowe tylko z nazwy. W rzeczywistości mogą okazać się mniej korzystne niż te, za które pobierana jest opłata, aczkolwiek zawierają w standardzie wszystkie niezbędne usługi

Warto posłużyć się przykładami. Do zestawienia wybrane zostały banki oferujące konta bez opłat. Cechują je:

  • Brak opłaty za prowadzenie konta i obsługę karty płatniczej,
  • Darmowe przelewy ELIXIR
  • Darmowe wypłaty z bankomatów

Idea Bank

Bezpłatne konto oferuje Idea Bank. Otwarcie i prowadzenia konta jest bezpłatne. Nie ma opłat za korzystanie z karty debetowej. Podobnie jest z transakcjami w oddziałach banku i przelewami dokonywanymi przez Internet. W ciągu miesiąca można także wykonać dwa darmowe przelewy natychmiastowe i SEPA. Kolejne są płatne. Korzystanie z bankomatów w Polsce jest nieodpłatne. Płatne są natomiast bankomaty za granicą (prowizja 2%). Konto jest praktycznie bezpłatne, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Konto Idea Bank to ciekawa propozycja, której dodatkową zaletą są atrakcyjniejsze oferty oszczędnościowe dla posiadaczy rachunku.

mBank

Kolejne konto bez opłat oferuje mBank. Jest darmowe bezwarunkowo przez pierwsze dwa lata. Po tym okresie naliczana jest miesięczna opłata za kartę w wysokości 4 zł. Można jej uniknąć, wykonując w każdym miesiącu co najmniej pięć transakcji kartą. Darmowe mogą być także wypłaty z niektórych bankomatów. Warunkiem jest wypłata kwoty nie niższej niż 100 zł. Przelewy internetowe są darmowe, za te natychmiastowe pobierana jest jednak opłata. Bank oferuje także wiele promocji dla swoich klientów.

Nest Bank

Nest Bank oferuje darmowe konto, za którego prowadzenie nie pobiera opłat. Darmowa jest także karta debetowa i wypłaty z bankomatów w Polsce. Operacje, takie jak przelewy ELIXIR i zlecenia stałe, również nic nie kosztują. Kosztowne jest korzystanie z bankomatów za granicą – 3%. To kolejne konto bezwarunkowo bezpłatne. Co więcej, posiadacze rachunków mogą korzystać z oferowanych promocji.

Bank Millennium

Bank Millennium oferuje konto bezpłatne 360. Jest darmowe po spełnieniu pewnych warunków. Klient musi wykazywać się comiesięcznym wpływem o wysokości co najmniej 1000 zł. Jest także zobowiązany do wykonania co najmniej jednej operacji kartą płatniczą. W przeciwnym razie za konto pobierana jest dość wysoka opłata – 8 zł za prowadzenie rachunku i 7 zł za kartę debetową. Dla osoby zatrudnionej na etacie, mającej w zwyczaju płacenie kartą, konto będzie darmowe.

Podsumowanie

Konta bez opłat istnieją i są łatwo dostępne. Decydując się na konkretną ofertę, warto przeanalizować swoją rutynę finansową i wybrać najbardziej dopasowane konto. Należy jednak uważać na takie haczyki jak konieczność wpłaty minimalnej czy minimalnej wypłaty z bankomatu.


RAFSOFT – Faktura VAT online

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.