Inwestowanie długoterminowe – czy to się opłaca?

Inwestowanie długoterminowe – czy to się opłaca?

13 maja, 2018 Off Forsar.pl

Autor: Artelis – Treść Zewnętrzna

Nadszedł moment, w którym decydujesz się na zainwestowanie zgromadzonego kapitału. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnych instrumentów finansowych, musisz rozważyć odpowiednią strategię.

 

Chociaż część inwestorów obiera strategię daytrading, niektórzy rozważają inwestowanie długoterminowe. Na co się więc zdecydować?

Istotą inwestowania długoterminowego jest zdeponowanie kapitału w określone instrumenty finansowe na długi czas – najczęściej w perspektywie kilkuletniej.

Inwestowanie długoterminowe zmniejsza ryzyko

Każda inwestycja, szczególnie w przypadku potencjalnie wysokich zysków, wiąże się z dużym ryzykiem. Inwestowanie długoterminowe daje jednak dość duże bezpieczeństwo. Istnieje bowiem zasada, że nawet największe załamanie na giełdzie zostanie nadrobione – z dużą nawiązką – w perspektywie czasu. Po bessie zawsze przychodzi hossa, dzięki czemu nie tylko można zrekompensować powstałe straty, ale i osiągnąć wysoką stopę zwrotu.

W przypadku inwestowania długoterminowego ograniczasz ryzyko. Dlatego taka strategia uważana jest za bezpieczniejszą, np. w porównaniu z inwestowaniem średnioterminowym czy daytrading.

Możliwość skorzystania z zysków odkładana w czasie

Nie da się jednak ukryć, że inwestowanie długoterminowe ma też pewną wadę. Posiadany kapitał mrozisz na wiele lat, a korzyści z wypracowanych zysków widoczne są najczęściej po długim czasie.

Dlatego nie jest to dobra forma inwestowania dla osób starszych, którym zależy na szybszym osiągnięciu zysków. Nie jest to także rozwiązanie korzystne dla inwestorów, którzy będą chcieli skorzystać z inwestowanego kapitału wcześniej.

Inwestowanie długoterminowe – dla kogo?

Inwestowanie długoterminowe nie jest strategią odpowiednią dla każdego inwestora, z uwagi na fakt odłożenia w czasie możliwości skorzystania z wypracowanych zysków.

Taką strategię obierz, jeśli:

  • możesz pozwolić sobie na zamrożenie sporego kapitału na kilka-kilkanaście lat,
  • chcesz zmniejszyć ryzyko inwestycyjne.

W co inwestować długoterminowo?

Inwestowanie długoterminowe to szeroki zakres możliwości. W dłuższej perspektywie czasu możesz zainwestować w nieruchomości, trunki, sztukę, a także zdecydować się na inwestycje giełdowe.

Bez względu na to, jaką drogę obierzesz, pamiętaj o dywersyfikacji instrumentów finansowych. Kapitał zdeponuj w różne instrumenty, by znacznie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.


Artelis.pl – Twoja wiedza

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.