W jaki sposób może pomóc Ci mądrość i idea inteligencji finansowej?

W jaki sposób może pomóc Ci mądrość i idea inteligencji finansowej?

1 sierpnia, 2018 Off Forsar.pl

Autor: Aleksandra Jagodzińska

 

Dlaczego tylu milionerów z Lotto tak szybko „wyparowuje”? Dlaczego luksus nie jest dla wszystkich? Dlaczego osoba, której ofiarowano ponad pół miliona złotych, wróciła po pół roku na ulicę bez grosza przy duszy? Co tak naprawdę ma wpływ na takie, a nie inne postępowanie pewnych osób?

 

Kolejne pytanie: DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE?

Bo te osoby nie były gotowe na sukces, taka sytuacja je przerosła, nie wiedzieli, co tak naprawdę zrobić z tymi pieniędzmi, więc je wydali. Pomyślisz sobie, że są to jakieś bzdury. Jednakże wszelkie statystyki, badania zarówno z naszego kraju jak z zagranicy potwierdzają taki stan rzeczy. Przykre, ale prawdziwe.

Szkoła zapewnia tak naprawdę tylko minimum wiedzy i to takiej, gdzie ważne są regułki i działania. Nikt do tej pory nie pomyślał o planowaniu finansowym, o kształceniu już od dziecka tzw. inteligencji finansowej.

Skąd pojawiła się idea inteligencji finansowej?

Otóż zapoczątkował ją Robert Kiyosaki w serii swoich książek, który z kolei zainspirował się badaniami Howarda Gardnera. Gardner stwierdził, że szkoła wymaga tylko zapamiętywania i liczenia. Życie jednak wymaga od nas innych umiejętności, jak chociażby radzenie sobie z trudnościami, czy też współpracy z ludźmi.

Świetną książkę na temat radzenia sobie z finansami, zarządzania zgromadzonym majątkiem oraz popełniania najczęstszych błędów jest książka dr Andrzeja Fesnaka „Bogaty Polak, biedny Polak. Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy działając inaczej”.

Co proponuje dr Andrzej Fesnak, aby pogłębić i wykorzystać swoją inteligencję finansową?

Należy ją ćwiczyć i rozwijać poprzez:

 • Oswajanie się z cyframi
 • Oglądanie ekonomicznych programów
 • Słuchanie częściej wiadomości, w których są podawane dane finansowe
 • Czytanie artykułów w gazetach, które dot. branży ekonomicznej
 • Odwiedzanie portali internetowych banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz funduszy inwestycyjnych
 • Częste myślenie o finansach
 • Przeczytanie książki o finansach osobistych
 • Liczenie w pamięci

Dzięki powyższym wskazówkom – wg dr Andrzeja Fesnaka – zadziała stare prawo:

 • Twoje myśli staną się słowami
 • Twoje słowa staną się czynami
 • Twoje czyny staną się nawykami
 • Twoje nawyki zmienią Twoją postawę
 • Twoja postawa zmieni Twoje zainteresowania
 • Twoje zainteresowania zmienią Twoje wybory
 • Twoje wybory doprowadzą Cię do sukcesu finansowego

Zgadzam się z tym w 100% i mam nadzieję, że Ty również. Od myśli wszystko się zaczyna, a co z nią zrobisz? zależy już tylko od Ciebie.

OD CZEGO ZATEM WARTO ZACZĄĆ?

Zacznij od zweryfikowania poniższej reguły, bo od niej nie ma odstępstw:

Wiedza —– > Działanie —- > Doświadczenie —- > Mądrość

Pkt. 1 Wiedza

Najpierw była szkoła podstawowa, następnie kolejne szkoły, uczelnie….. Wiedza to zasób wiadomości, informacji, które do tej pory zdobyłeś, nabyłeś poprzez naukę, czytanie książek, uczestniczenie we wszelkich kursach, szkoleniach, czy to stacjonarnych, czyli ty+ komputer (np. webinary), czy też wymagających twojej osobistej obecności, czyli wyjazdowych.

Pkt. 2 Działanie

Zdobyta wiedza przyczyniła się, że postanowiłeś w jakiś sposób ją wykorzystać, więc ruszyłeś się – zacząłeś działać. Często sytuacja zmusza nas do działania, bo nikt nie opłaci za nas rachunków, nie zapewni pożywienia, czyli tego minimum bezpieczeństwa jakie jest nam potrzebne do egzystencji. Działanie też skłania nas do poznawania nowego, odkrywania, uczenia się. Czyli pracujemy, odkrywamy, uczymy się i zarabiamy, więc działamy.

Pkt. 3 Doświadczenie

Działając zdobywamy doświadczenie. Wzbogacamy nasz życiorys o kolejne umiejętności, kwalifikacje, kompetencje.  W pracy poznajemy pewne zasady, reguły, procedury, wytyczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Zmiana pracy powoduje, że kolejne „nowości” są przez nas przyswajane.

Pkt. 4 Mądrość

Wiedza + Działanie + Doświadczenie rodzą Mądrość. Sama nauka to nie mądrość. Mądrość to całokształt naszego życia. To wszelkie emocje, doświadczenia, to każda osoba spotkana na naszej drodze. Wszystko i wszyscy w jakiś sposób kreują nasz światopogląd, wzbogacają nasz zasób wiedzy, wymuszają działanie powodując, że zdobywamy doświadczenie i stajemy się mądrzejsi.

To prawda, że uczymy się przez całe nasze życie. Ile z tej nauki wyniesiemy zależy już tylko od nas. Na co się zdecydujemy? co zrobimy? jakich dokonamy wyborów? Te pytania towarzyszą nam przez całe nasze życie, bo życie to sztuka dokonywania wyborów. Jednakże wzbogacając się o wiedzę, działania, doświadczenia i mądrość – łatwiej jest podejmować decyzje.

Spójrz przez pryzmat czasu i sporządź bilans swojego życia odpowiadając na poniższe pytania:

 • Gdzie teraz jesteś, a gdzie chciałbyś być?
 • Co do tej pory osiągnąłeś?
 • Kim jesteś?
 • Jakimi ludźmi się otaczasz?
 • Czy i ile masz długów?
 • Co zrobiłeś, aby zmienić swój obecny stan?

Powyższe pytania powinny pomóc Ci podjąć właściwą decyzję – mi pomogły i pamiętaj – nigdy nie jest za późno na zmiany, na realizowanie swoich marzeń.


Rozwój & Relacje Aleksandra Jagodzińska

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.